Dansk English Telefonbog Log på
Besøgende siden 1. september, 2006: 2616011 Kontakt Webmaster     
 
Professorer
Lektorer
Post Doc
PhD
Stud.med.
Cand.scient.
Stud.scient.
Bioanalytikere
Projektkoordinatorer
Sekretærer
Statistiker
Forskningsmedarbejder
Cand.scient.
41 personer
André Nis Klenø



Telefon 20 99 28 93
E-mail   ank@clin.au.dk
CV        André_Nis_Klenø.docx

Aarhus universitet

Anne Thomasen

Sygeplejerske. Stud.Cand.Scient.San.

E-mail   au610187@post.au.dk
CV        Anne_Thomasen.doc

Anton Elsner

Kandidatstuderende i idræt

Telefon +45 30 27 55 28
E-mail   ahelsner90@gmail.com
CV        Anton_Elsner.doc

Sektion for idræt
Institut for folkesundhed
Dalgas Avenue 4
8000 Aarhus C

Ekspertise:
Træning og sundhed
Beyra Dabla



E-mail   beyradabla@gmail.com

Camilla Vejlgaard

Ergoterapeut, Stud.cand.scient.san.

E-mail   camilla.vejlgaard2@post.au.dk

Cecilie Schmidt Østergaard

Bioanalytiker, cand.scient.san, Ph.d.-studerende

Telefon 26999601
E-mail   cescoe@ph.au.dk
CV        Cecilie_Schmidt_Østergaard.docx

Fuglesangs allé 26
8000 Aarhus

Ekspertise:
Epidemiology, public health, register-based research, environmental exposures.
Christina Nielsen Bræmer

Sygeplejerske, stud.scient.san

E-mail   201702863@post.au.dk
CV        Christina_Nielsen_Bræmer.doc

Christina Bach Sandholm

Sygeplejerske, Stud. Cand. Scient. San.

E-mail   au614392@post.au.dk
CV        Christina_Bach_Sandholm.doc

Christina Krogner Caspersen

Cand. Scient. San. and physiotherapist

E-mail   christina.krogner.caspersen@post.au.dk
CV        Christina_Krogner_Caspersen.doc

Ditte Unbehaun



E-mail   ditte.joergensen.unbehaun@post.au.dk

Ida Birn

Ergoterapeut, Stud.cand.scient.san.

E-mail   ida_birn@hotmail.com

Ida Birgitte Bramming

kandidatstuderende i fysioterapi

Telefon 28784358
E-mail   bramming86@hotmail.com
PubMed Bramming I. B.
CV        Ida_Birgitte_Bramming.doc

Syddansk Universitet

Ekspertise:
fysioterapi
Jakob Rasmussen

Pb Physiotherapy, Stud.Scient.san

Telefon +45 4058 6766
E-mail   post2jakob@hotmail.com
CV        Jakob_Rasmussen.doc

Janne Hastrup Jensen

Fysioterapeut, Cand.Scient.San.

E-mail    jannhast@rm.dk
CV        Janne_Hastrup_Jensen.docx

Jeppe Schultz

Kandidatstuderende i Idræt

Telefon +45 28 26 83 15
E-mail   jeppeschultz@gmail.com

Sektion for idræt
Institut for folkesundhed
Dalgas Avenue 4
8000 Aarhus C

Ekspertise:
Træning
Jesper Bie Larsen



Telefon +45 2826 8459
E-mail   jesperbielarsen@gmail.com

Jonas Kristensen

BA Global Nutrition and Health, Stud.cand.scient.san.

Telefon 28762548
E-mail   JonasK90@gmail.com
CV        Jonas_Kristensen.doc

Josefine Beck Larsen

Fysioterapeut, Stud. Cand. Scient. San.

E-mail   josefine.beck.larsen@post.au.dk

Julie Boje

Cand. Scient. San and nurse

E-mail   julieboje@post.au.dk
CV        Julie_Boje.doc

Kasper Stentz-Olesen

Fysioterapeut, stud. Cand.scient.med

Telefon +45 2869 6688
E-mail   jegerkasper@live.dk

Ortopædkirurgisk Forskning, Bygning 10A
Aarhus Universitetshospital, Tage-Hansens Gade 2, 8000 Aarhus C

Lotte Rønnow



E-mail   lolor5_5@hotmail.com

Lotte Sørensen

Fysioterapeut, Stud. scient.san

Telefon 29409915
E-mail   lotte@kruga.dk

Louise Strand



E-mail   201903585@post.au.dk‎

Louise Baad Jensen

Bachelor in physiotherapy, Stud. cand. scient. san.

Telefon 26136063
E-mail   louise.baad.jensen@post.au.dk
CV        Louise_Baad_Jensen.doc

Ekspertise:
Physiotherapy, rehabilitation
Malene Østergaard

Sygeplejerske, Stud. Cand. Scient. San.

Telefon 24864592
E-mail   201802549@post.au.dk
CV        Malene_Østergaard.doc

Maria Biehl Gustafson

Cand. scient. san. stud.

Telefon 25367674
E-mail   mariabiehl@gmail.com

Marianne Tjur

Fysioterapeut, Stud. Scient. San

Telefon +45 2685 0731
E-mail   marianne.tjur@sundhed.au.dk

Martin Bækgaard Stisen

Cand. Scient. San., Fysioterapeut

Telefon +45 26 19 41 51
E-mail   mstisen@clin.au.dk
CV        Martin_Bækgaard_Stisen.docx

Institut for Klinisk Medicin - Ortopædkirurgi
Palle Juul-Jensens Boulevard 165
8200 Aarhus N
Danmark

Ekspertise:
Fysioterapi
Mathias Høgsholt

stud.scient.san.

Telefon 40736546
E-mail   201903582@post.au.dk
CV        Mathias_Høgsholt.doc

Palle Juul-Jensens Boulevard 99, 8200 Aarhus N

Ekspertise:
Fysioterapi
Merete Nørgaard Madsen

Fysioterapeut, Stud. cand. scient. san

E-mail   merete.noergaard.madsen@post.au.dk

Mette Bjørn Nielsen



E-mail   projektprotokol@gmail.com

Pernille Simonsen

Cand.Scient.San

E-mail   Pirnille@hotmail.com

Ortopædkirurgisk afdeling E, Aarhus Universitetshospital, Tage-Hansens Gade 2, bygning 10A
8000 Århus C

Ekspertise:
Sygepleje
Rikke Daugaard

Stud.scient.san og Fysioterapeut

E-mail   maildaugaard@gmail.com
CV        Rikke_Daugaard.doc

Rima El Jashi



E-mail   projektprotokol@gmail.com

Sarah Ankjær Langberg

Fysioterapeut, stud.cand.scient.san

E-mail   sarah.ankjaer.langberg@post.au.dk

Sigrid Rasmussen



E-mail   sigridrasmussen@hotmail.com

Sofie Bech-Jørgensen



E-mail   au614087@post.au.dk

Sofie Langbo

Fysioterapeut, Stud. Cand. Scient. San.

E-mail   201903598@post.au.dk

Thomas Kristian Hansen



E-mail   thansen1986@gmail.com
CV        Thomas_Kristian_Hansen.doc

Tine Maria Bonde Christiansen

Sygeplejerske, Stud. Cand. Scient. San

E-mail   tine.maria.bonde.christiansen@post.au.dk
CV        Tine_Maria_Bonde_Christiansen.doc

Ekspertise:
Sygepleje, Neurorehabilitering.
Trine Brade de Place

Fysioterapeut, Stud. Cand. Scient. San

E-mail   trine.brade.de.place@post.au.dk

 
Kalender

Publikationer
Total hip arthroplasty versus progressive resistance training in patients with severe hip osteoarthritis: protocol for a multicentre, parallel-group, randomised controlled superiority trial.
Frydendal T, Christensen R, Mechlenburg I, Mikkelsen LR, Overgaard S, Ingwersen KG.
Hip kinematics and kinetics in patients with femoroacetabular impingement syndrome before and 1 year after hip arthroscopic surgery. Results from the HAFAI cohort
Kierkegaard S, Mechlenburg I, Dalgas U, Lund B, Søballe K, Sørensen H.
Does Daily Physical Activity Differ Between Patients with Femoroacetabular Impingement Syndrome and Patients with Hip Dysplasia? A Cross-Sectional Study in 157 Patients and 60 Healthy Volunteers.
Reimer LCU, Kierkegaard S, Mechlenburg I, Jacobsen JS.
 Ortopædkirurgisk Forskning Aarhus Universitetshospital Palle Juul-Jensens Boulevard 99 Indgang J 8200 Aarhus N Tel: +45 7846 7471 
  All rights reserved
Powered by SimpleNet CMS