Dansk English Telefonbog Log på
Besøgende siden 1. september, 2006: 2184996 Kontakt Webmaster     
 
Professorer
Lektorer
Post Doc
PhD
Stud.med.
Cand.scient.
Stud.scient.
Bioanalytikere
Projektkoordinatorer
Sekretærer
Statistiker
Forskningsmedarbejder
Cand.scient.
31 personer
Anton Elsner

Kandidatstuderende i idræt

Telefon +45 30 27 55 28
E-mail   ahelsner90@gmail.com
CV        Anton_Elsner.doc

Sektion for idræt
Institut for folkesundhed
Dalgas Avenue 4
8000 Aarhus C

Ekspertise:
Træning og sundhed
Beyra Dabla



E-mail   beyradabla@gmail.com

Christina Nielsen Bræmer

Sygeplejerske, stud.scient.san

E-mail   201702863@post.au.dk
CV        Christina_Nielsen_Bræmer.doc

Christina Krogner Caspersen

Cand. Scient. San. and physiotherapist

E-mail   christina.krogner.caspersen@post.au.dk
CV        Christina_Krogner_Caspersen.doc

Ditte Unbehaun



E-mail   ditte.joergensen.unbehaun@post.au.dk

Ida Birn

Ergoterapeut, Stud.cand.scient.san.

E-mail   ida_birn@hotmail.com

Ida Birgitte Bramming

kandidatstuderende i fysioterapi

Telefon 28784358
E-mail   bramming86@hotmail.com
PubMed Bramming I. B.
CV        Ida_Birgitte_Bramming.doc

Syddansk Universitet

Ekspertise:
fysioterapi
Jakob Rasmussen

Pb Physiotherapy, Stud.Scient.san

Telefon +45 4058 6766
E-mail   post2jakob@hotmail.com
CV        Jakob_Rasmussen.doc

Jeppe Schultz

Kandidatstuderende i Idræt

Telefon +45 28 26 83 15
E-mail   jeppeschultz@gmail.com

Sektion for idræt
Institut for folkesundhed
Dalgas Avenue 4
8000 Aarhus C

Ekspertise:
Træning
Jesper Bie Larsen



Telefon +45 2826 8459
E-mail   jesperbielarsen@gmail.com

Jonas Kristensen

BA Global Nutrition and Health, Stud.cand.scient.san.

Telefon 28762548
E-mail   JonasK90@gmail.com
CV        Jonas_Kristensen.doc

Josefine Beck Larsen

Fysioterapeut, Stud. Cand. Scient. San.

E-mail   josefine.beck.larsen@post.au.dk

Julie Boje

Cand. Scient. San and nurse

E-mail   julieboje@post.au.dk
CV        Julie_Boje.doc

Kasper Stentz-Olesen

Fysioterapeut, stud. Cand.scient.med

Telefon +45 2869 6688
E-mail   jegerkasper@live.dk

Ortopædkirurgisk Forskning, Bygning 10A
Aarhus Universitetshospital, Tage-Hansens Gade 2, 8000 Aarhus C

Lotte Rønnow



E-mail   lolor5_5@hotmail.com

Lotte Sørensen

Fysioterapeut, Stud. scient.san

Telefon 29409915
E-mail   lotte@kruga.dk

Louise Baad Jensen

Bachelor in physiotherapy, Stud. cand. scient. san.

Telefon 26136063
E-mail   louise.baad.jensen@post.au.dk
CV        Louise_Baad_Jensen.doc

Ekspertise:
Physiotherapy, rehabilitation
Maria Biehl Gustafson

Cand. scient. san. stud.

Telefon 25367674
E-mail   mariabiehl@gmail.com

Marianne Tjur

Fysioterapeut, Stud. Scient. San

Telefon +45 2685 0731
E-mail   marianne.tjur@sundhed.au.dk

Merete Nørgaard Madsen

Fysioterapeut, Stud. cand. scient. san

E-mail   merete.noergaard.madsen@post.au.dk

Mette Bjørn Nielsen



E-mail   projektprotokol@gmail.com

Ninna Rysholt Poulsen

Sygeplejerske, Cand.scient.san

E-mail   ninnarysholt@gmail.com
CV        Ninna_Rysholt__Poulsen.doc

Pernille Simonsen

Cand.Scient.San

E-mail   Pirnille@hotmail.com

Ortopædkirurgisk afdeling E, Aarhus Universitetshospital, Tage-Hansens Gade 2, bygning 10A
8000 Århus C

Ekspertise:
Sygepleje
Rikke Daugaard

Stud.scient.san og Fysioterapeut

E-mail   maildaugaard@gmail.com
CV        Rikke_Daugaard.doc

Rima El Jashi



E-mail   projektprotokol@gmail.com

Sarah Ankjær Langberg

Fysioterapeut, stud.cand.scient.san

E-mail   sarah.ankjaer.langberg@post.au.dk

Sigrid Rasmussen



E-mail   sigridrasmussen@hotmail.com

Thomas Kristian Hansen



E-mail   thansen1986@gmail.com
CV        Thomas_Kristian_Hansen.doc

Tine Maria Bonde Christiansen

Sygeplejerske, Stud. Cand. Scient. San

E-mail   tine.maria.bonde.christiansen@post.au.dk
CV        Tine_Maria_Bonde_Christiansen.doc

Ekspertise:
Sygepleje, Neurorehabilitering.
Trine Brade de Place

Fysioterapeut, Stud. Cand. Scient. San

E-mail   trine.brade.de.place@post.au.dk

Troels Kjeldsen

Kandidatstuderende i idræt

Telefon 60137627
E-mail   troelskjeldsen@hotmail.com
CV        Troels_Kjeldsen.doc

Dalgas Avenue 4
8000 Aarhus C

Ekspertise:
Physiology of Training
 
Kalender

Publikationer
The correlation between activity level, serum-ion concentrations and pseudotumours in patients with metal-on-metal hip articulations and metal-on-polyethylene total hip articulations.
Hjorth MH, Mechlenburg I, Soballe K, Roemer L, Stilling M.
Operative versus non-operative treatment for 2-part proximal humerus fracture: A multicenter randomized controlled trial.
Launonen AP, Sumrein BO, Reito A, Lepola V, Paloneva J, Jonsson KB, Wolf O, Ström P, Berg HE, Felländer-Tsai L, Jansson KÅ, Fell D, Mechlenburg I, Døssing K, Østergaard H, Märtson A, Laitinen MK, Mattila VM
Improved Patient-Reported Quality of Life and Hip Function After Cementless 1-Stage Revision of Chronic Periprosthetic Hip Joint Infection.
Poulsen NR, Mechlenburg I, Søballe K, Troelsen A, Lange J; CORIHA RESEARCH GROUP.
 Ortopædkirurgisk Forskning Aarhus Universitetshospital Palle Juul-Jensens Boulevard 99 Indgang J 8200 Aarhus N Tel: +45 7846 7471 
  All rights reserved
Powered by SimpleNet CMS