Dansk English Telefonbog Log på
Besøgende siden 1. september, 2006: 2258637 Kontakt Webmaster     
 
Professorer
Lektorer
Post Doc
PhD
Stud.med.
Cand.scient.
Stud.scient.
Bioanalytikere
Projektkoordinatorer
Sekretærer
Statistiker
Forskningsmedarbejder
Cand.scient.
31 personer
Anton Elsner

Kandidatstuderende i idræt

Telefon +45 30 27 55 28
E-mail   ahelsner90@gmail.com
CV        Anton_Elsner.doc

Sektion for idræt
Institut for folkesundhed
Dalgas Avenue 4
8000 Aarhus C

Ekspertise:
Træning og sundhed
Beyra Dabla



E-mail   beyradabla@gmail.com

Christina Nielsen Bræmer

Sygeplejerske, stud.scient.san

E-mail   201702863@post.au.dk
CV        Christina_Nielsen_Bræmer.doc

Christina Krogner Caspersen

Cand. Scient. San. and physiotherapist

E-mail   christina.krogner.caspersen@post.au.dk
CV        Christina_Krogner_Caspersen.doc

Ditte Unbehaun



E-mail   ditte.joergensen.unbehaun@post.au.dk

Ida Birn

Ergoterapeut, Stud.cand.scient.san.

E-mail   ida_birn@hotmail.com

Ida Birgitte Bramming

kandidatstuderende i fysioterapi

Telefon 28784358
E-mail   bramming86@hotmail.com
PubMed Bramming I. B.
CV        Ida_Birgitte_Bramming.doc

Syddansk Universitet

Ekspertise:
fysioterapi
Jakob Rasmussen

Pb Physiotherapy, Stud.Scient.san

Telefon +45 4058 6766
E-mail   post2jakob@hotmail.com
CV        Jakob_Rasmussen.doc

Jeppe Schultz

Kandidatstuderende i Idræt

Telefon +45 28 26 83 15
E-mail   jeppeschultz@gmail.com

Sektion for idræt
Institut for folkesundhed
Dalgas Avenue 4
8000 Aarhus C

Ekspertise:
Træning
Jesper Bie Larsen



Telefon +45 2826 8459
E-mail   jesperbielarsen@gmail.com

Jonas Kristensen

BA Global Nutrition and Health, Stud.cand.scient.san.

Telefon 28762548
E-mail   JonasK90@gmail.com
CV        Jonas_Kristensen.doc

Josefine Beck Larsen

Fysioterapeut, Stud. Cand. Scient. San.

E-mail   josefine.beck.larsen@post.au.dk

Julie Boje

Cand. Scient. San and nurse

E-mail   julieboje@post.au.dk
CV        Julie_Boje.doc

Kasper Stentz-Olesen

Fysioterapeut, stud. Cand.scient.med

Telefon +45 2869 6688
E-mail   jegerkasper@live.dk

Ortopædkirurgisk Forskning, Bygning 10A
Aarhus Universitetshospital, Tage-Hansens Gade 2, 8000 Aarhus C

Lotte Rønnow



E-mail   lolor5_5@hotmail.com

Lotte Sørensen

Fysioterapeut, Stud. scient.san

Telefon 29409915
E-mail   lotte@kruga.dk

Louise Baad Jensen

Bachelor in physiotherapy, Stud. cand. scient. san.

Telefon 26136063
E-mail   louise.baad.jensen@post.au.dk
CV        Louise_Baad_Jensen.doc

Ekspertise:
Physiotherapy, rehabilitation
Maria Biehl Gustafson

Cand. scient. san. stud.

Telefon 25367674
E-mail   mariabiehl@gmail.com

Marianne Tjur

Fysioterapeut, Stud. Scient. San

Telefon +45 2685 0731
E-mail   marianne.tjur@sundhed.au.dk

Merete Nørgaard Madsen

Fysioterapeut, Stud. cand. scient. san

E-mail   merete.noergaard.madsen@post.au.dk

Mette Bjørn Nielsen



E-mail   projektprotokol@gmail.com

Ninna Rysholt Poulsen

Sygeplejerske, Cand.scient.san

E-mail   ninnarysholt@gmail.com
CV        Ninna_Rysholt__Poulsen.doc

Pernille Simonsen

Cand.Scient.San

E-mail   Pirnille@hotmail.com

Ortopædkirurgisk afdeling E, Aarhus Universitetshospital, Tage-Hansens Gade 2, bygning 10A
8000 Århus C

Ekspertise:
Sygepleje
Rikke Daugaard

Stud.scient.san og Fysioterapeut

E-mail   maildaugaard@gmail.com
CV        Rikke_Daugaard.doc

Rima El Jashi



E-mail   projektprotokol@gmail.com

Sarah Ankjær Langberg

Fysioterapeut, stud.cand.scient.san

E-mail   sarah.ankjaer.langberg@post.au.dk

Sigrid Rasmussen



E-mail   sigridrasmussen@hotmail.com

Thomas Kristian Hansen



E-mail   thansen1986@gmail.com
CV        Thomas_Kristian_Hansen.doc

Tine Maria Bonde Christiansen

Sygeplejerske, Stud. Cand. Scient. San

E-mail   tine.maria.bonde.christiansen@post.au.dk
CV        Tine_Maria_Bonde_Christiansen.doc

Ekspertise:
Sygepleje, Neurorehabilitering.
Trine Brade de Place

Fysioterapeut, Stud. Cand. Scient. San

E-mail   trine.brade.de.place@post.au.dk

Troels Kjeldsen

Cand.Scient.Idræt

Telefon +45 60 13 76 27
E-mail   tkjeldsen@clin.au.dk
CV        Troels_Kjeldsen.docx

Dalgas Avenue 4
8000 Aarhus C

Ekspertise:
Training and musculoskeletal disorders
 
Kalender

Publikationer
Use of accelerometer-based activity monitoring in orthopaedics: benefits, impact and practical considerations.
Sliepen M, Lipperts M, Tjur M, Mechlenburg I.
Efficacy of periacetabular osteotomy followed by progressive resistance training compared to progressive resistance training as non-surgical treatment in patients with hip dysplasia (PreserveHip) - a protocol for a randomised controlled trial.
Reimer LCU, Jakobsen SS, Mortensen L, Dalgas U, Jacobsen JS, Soballe K, Bere T, Madsen JE, Nordsletten L, Risberg MA, Mechlenburg I.
No effect of cognitive behavioral patient education for patients with pain catastrophizing before total knee arthroplasty: a randomized controlled trial.
Birch S, Stilling M, Mechlenburg I, Hansen TB.
 Ortopædkirurgisk Forskning Aarhus Universitetshospital Palle Juul-Jensens Boulevard 99 Indgang J 8200 Aarhus N Tel: +45 7846 7471 
  All rights reserved
Powered by SimpleNet CMS